hlinikove ploty alumix udrzbaVýber novej brány či plotu je úloha, ktorá si určite zaslúži dávku pozornosti. Mali by spĺňať celý rad požiadaviek ako je bezpečnosť, odolnosť, životnosť, a v neposlednom rade určité estetické kritériá.

Práve tieto prvky napokon často vzbudzujú prvý dojem – vítajú každého návštevníka ešte predtým, než vstúpi na Váš pozemok, sú neustále na očiach susedov, ale i každého okoloidúceho.

Vkusná fasáda je neodmysliteľnou súčasťou každého projektu domu. Bola by predsa škoda tento efekt pokaziť zlým výberom plotu. Našťastie je v súčasnosti z čoho vyberať. Z množstva materiálov a štýlov si vyberie každý, bez ohľadu na vkus či rozpočet. Jedným z materiálov, ktoré každým rokom naberajú na popularite, je práve hliník.

Prečo hliník?

Vedeli ste, že ľudstvo začalo hliník využívať už pred tisíckami rokov? Archeologické nálezy dokazujú, že hliníkové riady, šperky či ornamenty poznali už ľudia v starovekom Ríme a Číne. V tom čase samozrejme nepoznali skutočnú náturu tohto striebristého, v ich ponímaní vzácneho kovu. Až v 20. storočí si hliník získal široké priemyselné využitie a rýchlo sa rozšíril do najrôznejších odvetví.

I dnes tento kov patrí k najobľúbenejším materiálom v oblasti stavebníctva. Vyznačuje sa jednoduchým spracovaním, ľahko sa tvaruje, reže, zvára či skrutkuje a možnosti jeho využitia sú tak takmer neobmedzené. Má výborné mechanické vlastnosti, nižšiu hmotnosť v porovnaní s inými kovmi a keďže neobsahuje železo, odpadajú pri ňom akékoľvek obavy týkajúce sa korózie.

Hliník je prakticky bezúdržbový materiál, ktorý výborne odoláva poveternostným vplyvom. V neposlednom rade za svoju popularitu vďačí i nižšej cene v porovnaní napríklad s nehrdzavejúcou oceľou. Nie je teda prekvapením, že sa hliník osvedčil ako ideálny materiál pre výrobu brán, zábradlí a plotov.


Vzhľad

S hliníkom si najčastejšie spájame moderný, minimalistický dizajn. Ako sme si už však povedali, hliník je všestranný materiál, ktorý dokáže uspokojiť nie len fanúšikov minimalizmu, ale i klasickejších riešení. Kvalitné hliníkové brány či ploty môžu vyzerať takmer na nerozoznanie od tých oceľových.

Kombináciou rôznych hliníkových profilov dokážeme vytvoriť nekonečné množstvo dizajnov – obľúbené sú modely s vertikálnymi alebo horizontálnymi lamelami, pričom “okenicový” typ pripomínajúci okenné žalúzie poskytuje najväčšiu mieru súkromia a bezpečne Váš pozemok ochráni pred nechcenými pohľadmi.

Výrobcovia tyčkových plotov zas ponúkajú elegantnú alternatívu, ktorá môže vzhľadom pripomínať kované zábradlie, no bez rizika hrdzavenia, ktoré sa s týmto typom konštrukcií často spája. Ďalší populárny typ hliníkových brán pozostáva z pevných rámov vyplnených panelmi z hliníkového ťahokovu, alebo s najrôznejšími perforáciami. Fantázii sa teda skutočne medze nekladú.

Výhodou hliníka je aj široká ponuka farebných možností a dekórov. Hliníkové brány, ploty či zábradlia sa obvykle povrchovo upravujú práškovými farbami. Zatiaľ čo medzi najobľúbenejšie možnosti patria neutrálne farby ako biela, sivá či antracit, určite sa v tomto ohľade nemusíte obmedzovať, v ponuke sú stovky farebných možností podľa vzorkovníka RAL.


Údržba

Nájsť si v dnešnej dobe čas na pravidelnú údržbu plotu je pre mnohých z nás neľahkou úlohou. S hliníkovými plotmi môžete našťastie zabudnúť na pravidelné brúsenie, natieranie a lakovanie. Kvalitná povrchová úprava od výrobcu zaručuje, že hliníkové ploty, brány a zábradlia i po rokoch vystavenia dažďu, mrazu a slnečnému žiareniu vyzerajú ako nové.

Prípadné nečistoty stačí očistiť vodou a ak by sa jedna z lamiel poškodila, nie je problém poškodený kus vymeniť bez toho, aby ste museli demontovať celý plot či bránu. Hliníkové ploty, brány a zábradlia majú vysokú životnosť a pokiaľ by jedného dňa predsa len prišiel čas na ich výmenu, recyklácia hliníka je našťastie ekologickým procesom, pri ktorom nevzniká takmer žiaden odpad.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti ALUMIX s.r.o.


Aký je rozdiel medzi železnými a hliníkovými bránami?

Železo

 • podlieha korózií
 • treba ho pozinkovať aj vo vnútri
 • 3x ťažšie ako hliník

Hliník

 • stálejšia povrchová úprava
 • ľahší ako železo, čiže nezaťažuje toľko napr. betónové múriky
 • životnosť niekoľko desaťročí (naša firma pôsobí na trhu od roku 2007)


Čo vyžaduje väčšiu starostlivosť: železo alebo hliník?

Železo

 • železo podlieha korózií, čiže môže časom hrdzavieť, najmä pri porušení povrchovej úpravy
 • trvácnosť povrchovej úpravy je menšia ako pri hliníku, nakoľko stačí slabé poškodenie a nastáva korózia
 • natieranie ochranných náterov pred koróziou, skôr než ho namaľujeme

Hliník

 • záruka na farbu je pri hliníkových plotoch 10 rokov, čiže plot je takmer bezúdržbový
 • stačí raz za rok umyť, nie vysokým tlakom, iba saponátom bez kyselín


Prečo si vybrať bránu z hliníka?

 • vysoká kvalita
 • bezúdržbovosť
 • stála povrchová úprava
 • rôzne typy od lamiel až po kované hliníkové brány
 • nekoroduje


Čo predstavujú hliníkové lamely a aké majú výhody?

 • hliníkové lamely sú duté profily rôznych rozmerov napr. 40x30, 60x20, 80x20, 100x20...
 • predstavujú veľmi flexibilné riešenie, čiže medzery medzi lamelami sú absolútne voliteľné
 • v prípade poškodenia je každá jedna lamela vymeniteľná

Spoločnosť ALUMIX s.r.o. - špecialisti na výrobu hliníkových brán, plotov a zábradlí

článok je zverejnený na webe www.wilio.sk