posuvna brana samonosna al na kolajnici mZákazníci často nevedia akú posuvnú bránu, samonosnú alebo po koľajnici? Aký je medzi nimi rozdiel, aké majú výhody a nevýhody si povieme v tomto blogu.

Stručný úvod a rozdelenie

Posuvná brána sa v posledných časoch stala akýmsi trendom, pričom sa zabúda na jej hlavné využitie a často ju zákazníci volia aj vtedy keď nie je potrebná. Ak máte málo miesta za oplotením, to znamená, že ak zájdete autom do dvora, nezavreli by ste už dvojkrídlovú bránu, alebo z iných dôvodov potrebujete mať miesto vo dvore, v tom prípade je posuvná brána na mieste.


Ďalšou výhodou je veľkosť brány. Posuvná brána môže mať vstupný otvor omnoho väčší ako napr. dvojkrídlová brána.
Napr. pri vstupe do areálu firmy je otvor pre vjazd obyčajne väčší ako pri rodinnom dome. Šírka otvoru môže dosahovať aj 10 metrov, pri dvojkrídlovej bráne by bola šírka jedného krídla 5 metrov. Aj toto je dôvod prečo voliť posuvnú bránu namiesto dvojkrídlovej brány, avšak najväčšou výhodou samonosnej brány je bezúdržbovosť v zimných mesiacoch.

Rozlišujeme 2 druhy posuvných brán:

  • Posuvná brána po koľajnici
  • Posuvná brána samonosná

Obidva druhy posuvných brán je možné otvárať motorom, ale aj manuálne so zatváraním na kľučku.
Brány je možné vyrobiť aj do svahu, pričom otváranie je možné ako na motor, tak aj na kľučku, len pri otváraní na kľučku je nutné zvážiť váhu, veľkosť brány, pretože predsa len tlačiť 150-200 kg bránu do stúpania nebude asi to pravé pre vaše pohodlie domova.

Popis brán

Posuvná brána po koľajnici

Postup je nasledovný: na zem sa prišróbuje koľajnica z pozinkovaného železa, ktorá ma tvar vinkla a je vysoká len 12mm , na spodnú časť brány sa našróbujú dve kolieska, brána sa položí na koľajnicu a po tejto koľajnici jazdí do strán.

Posuvna brana po kolajnici na motor

Posuvná brána po koľajnici

Posuvná brána samonosná

Zmysel samonosnej brány vyplýva už z jej názvu. Brána sa nedotýka zeme, ale jej samonosný systém umožňuje, že brána jazdí vo výške 100mm od zeme čo zabezpečuje, že hlavne v zimných mesiacoch nemusíte kvôli bráne odhadzovať sneh a sekať ľad aby brána fungovala.
Základom je samonosný komplet. Ten pozostáva z „C" nosného hliníkového profilu, vozíkov, dorazov, nábehu a nábehového kolieska.

Posuvna brana samonosna na motor

Posuvná brána samonosná

Rozdiel medzi bránou samonosnou a po koľajnici

Ich hlavné rozdielne vlastnosti sme si popísali už vyššie. Obidve brány sú posuvné do strán, ale brána po koľajnici jazdí po kolieskach a je vlastne položená na zemi resp. na koľajnici a samonosná má svoj systém, ktorý ju nadnáša vo vzduchu, presnejšie 100mm od zeme.
Rozdiely sú ale aj v niečom inom. Každá z oboch brán má iné rozmery a každá vyžaduje inú predprípravu.

Začneme teda rozmermi: vychádzajme z rovnakých rozmerov pre obidve brány a povedzme, že máme šírku stavebného otvoru 4 metre.

Posuvná brána po koľajnici

Brána po koľajnici okrem rámu ktorý má 4 metre šírku potrebuje tzv. „presah" min. 300mm. Tento presah slúži pre uchytenie hrebeňa pre motor a uchytenie horného vedenia (vodiaceho valčeka) . Čiže celková šírka brány bude 4,3 metra.

Posuvná brána samonosná

Pri posuvnej bráne samonosnej potrebujeme takisto presah. V tomto prípade ale presah spĺňa práve samonosnú funkciu celej brány, na tomto presahu vlastne visí celá brána keď je zatvorená.
A tu sa dostávame k najväčšej nevýhode samonosnej brány. Šírka tohto presahu musí byť 40% zo stavebného otvoru, resp. zo šírky brány. Ak teda máme bránu širokú tie 4 metre, s presahom bude mať brána celkovú šírku 5,8 metra. To znamená, že tam, kde sa má brána otvárať, potrebujete mať nie 4 metre, ale 5,8m!!!

Výhody a nevýhody

Posuvná brána samonosná:

  • minimálna údržba hlavne počas zimných mesiacov
  • odsúvanie do strany je výhodou, nezaberá pri otvorení žiadne miesto na pozemku oproti dvojkrídlovej bráne

 Nevýhody

  • finančne náročnejšia oproti posuvnej bráne po koľajnici
  • náročná na prípravu betónového základu(veľký betónový základ na dĺžku presahu brány)
  • zaberá veľa zo šírky pozemku pri otvorení

Posuvná brána po koľajnici

Výhody:

  • finančne prijateľná
  • odsúvanie do strany je výhodou, nezaberá pri otvorení žiadne miesto na pozemku oproti dvojkrídlovej bráne

 Nevýhody:

  • nutná údržba v zimných mesiacoch
  • náročná na prípravu betónového základu (betónový základ je všade tam kde brána jazdí)

Na záver

Na záver by sme mohli povedať že ak máte jednu veľkú bránu, cez ktorú budete vchádzať pravidelne deň čo deň, oplatí sa investovať do samonosnej brány, pre jej kvalitu a bezúdržbovosť v zimných mesiacoch. Najväčšou nevýhodou je jej veľkosť, čiže ak nemáte natoľko široký pozemok aby ste ju mohli otvoriť a nechcete dvojkrídlovú bránu, vtedy nemáte na výber a musíte zvoliť posuvnú bránu po koľajnici.
Koľajnicová brána je opodstatnená vtedy ak cez bránu budete vchádzať minimálne alebo len pár krát do roka. Vtedy je zbytočné platiť za samonosné prevedenie, prípadne treba zvážiť či je nutný pohon na motor alebo bude stačiť ručné otváranie na klasickú kľučku a zámok. Motor sa dá vždy domontovať aj neskôr avšak netreba zabudnúť na káblovú prípravu v prípade že v budúcnosti rátate s montážou motora.