dvojkridlova brana posuvna brana m Pri realizácii veľkej vstupnej brány, si veľa zákazníkov kladie otázku či budú mať bránu posuvnú, alebo dvojkrídlovú. Aké sú výhody, či nevýhody každej z nich? Poďme si  niečo málo o nich povedať.

Posuvná brána

Posuvná brána je náročnejšia na miesto po stranách brány, pre jej otvorenie. Je osadená  v osi múrika, ale zhruba 4 centimetre za ním, aby sa mohla posúvať do strany za múrik.   Potrebuje dostatok priestoru na otvorenie.

Pri bráne, ktorá sa posúva po koľajnici pripevnenej na betónovom základe, alebo dlažbe potrebujeme  miesto na otvorenie o 40cm viac, ako  jej šírka. Ak je teda otvor pre bránu široký 4m pri posuvnej bráne po koľajnici potrebujeme  miesto pre jej otvorenie 4,4m. Posuvná brána samonosná - ktorá „nejde po zemi“, ale takpovediac „vzduchom“, je na miesto pre otvorenie náročnejšia a nestačí jej len 40cm, ale potrebuje miesto pre otvorenie o 40% väčšie ako je čistá šírka brány. Ak má zákazník otvor pre bránu široký 4m, pri samonosnej bráne potrebujeme miesto pre jej otvorenie v dĺžke 5,6m (podrobnosti o príprave základu na samonosnú bránu a posuvnú bránu po koľajnici nájdete TU).

Ak nemáte veľa miesta pre posuvnú bránu, môže sa otvárať aj poza malú bráničku...nie je to problém pretože ak je posuvná brána otvorená, nepotrebujete chodiť cez malú bráničku, naviac v prípade motorového pohonu brány sa z bezpečnostného hľadiska vkladá do malej bráničky magnetický spínač ako poistka, ktorá v prípade, že je malá bránička otvorená zabráni otvoreniu posuvnej brány, aby nedošlo ku kolízii a k poškodeniu malej bránky. Prípravu na takýto magnetický kontakt nájdete TU.

Najväčšou nevýhodou hlavne samonosnej brány je to, že si vyžaduje veľa miesta na otvorenie tak ako sme si písali vyššie, že ak má zákazník otvor pre bránu široký 4m, pri samonosnej bráne potrebujeme miesto pre jej otvorenie v dĺžke 5,6. Ďalšou finančne nákladnou časťou je pri posuvných bránach  betónový základ pre systém jej uchytenia a posuvu. Buď betónový základ pre vozíky samonosnej brány (podrobnosti o príprave základu na samonosnú bránu nájdete TU), alebo základ pod koľajnicu (podrobnosti o príprave základu na posuvnú bránu po koľajnici nájdete TU). Sú to ďalšie náklady spojené s posuvnými bránami a tie musíme takisto prirátať k celkovej cene.

Dvojkrídlová brána

Dvojkrídlová brána je osadená v osi múrika a netreba pre ňu betónovať zvlášť základy pre jej uchytenie - je uchytená priamo do tohto múrika. Naše pánty sú nastaviteľné horizontálne aj vertikálne a vďaka nim sa brána dokáže otvoriť takmer až na 180 stupňov ak ide o dvojkrídlovú bránu na kľučku. V prípade pohonu na bránu sa dvojkrídlová brána dokáže otvoriť bežne na 110 stupňov. Pre dvojkrídlovú bránu našej výroby nie je žiadnym problémom ak pozemok či dlažba za bránou stúpa na hor. Dokážeme vyrobiť bránu aj pri 3,5 stupňovom stúpaní pri dvojkrídlovej bráne na motor a 5 stupňov pri dvojkrídlovej bráne na kľučku, čo v praxi znamená, že na dĺžku krídla 2 metre sa pri 5 stupňovom stúpaní zdvihne brána o stúpanie až 175 mm. Toto stúpanie môže byť veľkou výhodou hlavne v zimných mesiacoch kedy sa brána nadvihne dostatočne nad terén a vy nemusíte odhrabávať sneh alebo sekať ľad aby sa brána otvorila.

Na druhej strane treba na rovinu povedať, že nevýhoda s odhrabávaním snehu pri dvojkrídlovej bráne stále je.

Ďalšou nevýhodou dvojkrídlovej brány je, že ak je brána na motor na miestach kde fúka silnejší vietor môže mať problém sa zatvoriť resp. otvoriť. Hlavne pri plnej výplni treba na toto prihliadať a voliť správny (silnejší) motor, čo zase predražuje investíciu do oplotenia.

Dvojkrídlová brána do stúpania

brána do stúpania

Zhrnutie

Dvojkrídlová brána, alebo posuvná? Ako sme uviedli posuvná brána je oproti dvojkrídlovej náročnejšia na prípravu terénu, či jej betónového základu a treba mať pre ňu viac miesta na tú stranu, na ktorú sa otvára. Dvojkrídlová brána sa uchytí priamo na múrik a netreba nič navyše betónovať. Oproti posuvnej je pekne v osi múrika a tak povediac „ladí“ so zvyškom oplotenia. No dva či dva a pol metra za ňou nebudete môcť zastaviť autom, pretože by auto bránilo jej zatvoreniu. Ak teda máte dom, alebo garáž bližšie k oploteniu a plánujete autom stáť za bránou, je to problém. V zimných mesiacoch môže byť problém s údržbou dvojkrídlovej brány, pretože je od zeme iba 4cm a to je málo na to aby ste nemuseli odhadzovať sneh. Stúpanie na krídla pomôže, ale takisto ju predražuje. Ak máte ale dostatok miesta a pozemok za bránou vám nejde do svahu, tak dvojkrídlová brána bude na základe predošlých faktorov lepšia voľba. Pre obhajobu posuvnej brány by sa dalo povedať, že ak budete často vchádzať cez veľkú bránu a nechcete odhŕňať sneh, oplatí sa investovať do posuvnej brány samonosnej. Je síce drahšia ale nevadí jej vietor, je tichšia, komfortnejšia a bezpečnejšia.